Zdravotní nástrahy Myanmaru

Zdravotní nástrahy Myanmaru.

Pokud nechce cestovatel strávit část nebo celou dovolenou na wc či v nemocnici, musí se dopředu informovat o případných zdravotních rizicích, která ho čekají. My jsme očkovaní proti hepatitidě A a B, proti břišnímu tyfu a máme samozřejmě očkování proti tetanu. Manžel se dal přeočkovat proti obrně, protože nám bylo řečeno, že po třicítce se to doporučuje. Očkování nám pomůže předejít jen některým onemocněním, u ostatních se musíme chránit jinak a doufat.

A s čím se můžeme setkat v zemi pagod?

Měchovec psí

ObrazekHlíst, kterým se můžete nakazit chozením bosi po pláži nebo i po podlaze. Je v exkrementech psů a koček a dostane se přes kůži do podkoží, kde migruje, což vyvolává svědění. Nákaza je léčitelná.

Horečka Dengue

ObrazekNemoc přenášená komáry r. Aedes, která se projevuje horečkami a bolestí celého těla. Bohužel proti ní není očkování. Nemoc je virového původu a nejsou ani žádné specifické léky na její léčení. Každopádně se nedoporučuje acylpyrin, protože by mohl způsobit krvácení. Jedinou ochranou jsou repelenty, používané celý den, protože tento komár má na rozdíl od jiných druhů celodenní aktivitu.

Japonská encefalitida

Zánět mozku způsobený virem, který přináší komár. Existuje očkování, ale podle informací Centra cestovní medicíny se k nám nedováží a je potřeba si vakcínu koupit například v Německu. Není to příliš rozšířené onemocnění, ale je velmi nebezpečné. Třetina nakažených umírá a třetina zůstává s trvalým poškozením mozku. Pokud si někde nezajistíte vakcínu, tak je jedinou ochranou opět repelent.

Břišní tyfus

ObrazekOnemocnění, které se přenáší kontaminovanou vodou nebo potravinami. Onemocnění se projevuje vysokými horečkami, bolestmi nebo nechutenství, jen v části případů průjmem. Může nastat krvácení ze střeva nebo jeho protržení. Existuje vakcína, která by měla chránit po tři roky, ale uvádí se, že ochrana není 100%. Proto je potřeba dodržovat základní hygienická opatření.

Malárie

ObrazekVážné onemocnění způsobené prvokem, kterého přenáší komár r.Anopheles. Proti malárii neexistuje očkování, ale podávají se léky antimalarika. Názory na podávání antimalarik se liší, některé antimalarika mohou totiž mít nepříjemné vedlejší účinky při dlouhodobějším podávání. Každopádně malárie je velmi závažné onemocnění a cestovatel by měl udělat maximum, aby se vyhnul nákaze. Antimalarické léky musí předepisovat lékař hygienické stanice nebo centra cestovní medicíny, protože typy léků se liší podle oblastí a v některých oblastech vzniká u parazitů na určité léky rezistence.

Cestovní průjem

Cestovním průjmem trpí 30-50% turistů v těchto oblastech. Jde o průjmové onemocnění vyvolané nejčastěji bakteriemi z potravy. Důležité je doplňovat tekutiny a minerály například formou rehydratačních roztoků, které je možno získat v lékárně. Pokud průjem neustoupí, je nutné vyhledat lékaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..